Ο αναφερόμενος ενεργειακός διάδρομος παρήγαγε περισσότερες από 276 δισεκατομμύρια κιλοβατώρες, με ετήσια αύξηση 5,34%, όπως δείχνουν τα στοιχεία της CYPC. Η παραγωγή ενέργειας από τον αναφερόμενο διάδρομο ισοδυναμούσε με τη μείωση της σταθερής κατανάλωσης άνθρακα περίπου 83 εκατομμυρίων τόνων, αλλά και τη μείωση των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα κατά ποσότητες μεγαλύτερες των 200 εκατομμυρίων τόνων.