Παρ, 11 Οκτωβρίου 2013 - 16:30
«Οι ώρες τρέχουν» και πάλι στην πλατεία του πετρόχιστου παραδοσιακού χωριού των Τζουμέρκων, Συρράκο, καθώς η «μεροδιάνα» -όπως έλεγαν οι παλιοί- το ηλιακό τους ρολόι, ξαναλειτουργεί μετά από πολλές δεκαετίες.
Ένας ερασιτέχνης αστρονόμος, μηχανικός στο επάγγελμα, ο Δημήτρης Καπετανάκης, όταν πριν ένα χρόνο τέλεσε τον γάμο του στο Συρράκο, εντυπωσιάστηκε από το παλιό ηλιακό ρολόι στην πλατεία του χωριού, το οποίο όμως, λόγω της φθοράς του χρόνου δεν λειτουργούσε