Τετ, 25 Φεβρουαρίου 2015 - 07:33
Αν έπρεπε να παρομοιάσει κανείς το εσωτερικό της Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα έλεγε ότι αποτελείται από πολυπλόκαμους δαιδάλους, όχι μόνον γραφειοκρατικού χαρακτήρα, αλλά, κυρίως, εξουσιαστικής δομής. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι αν κάτι ανθίζει στις Βρυξέλλες είναι τα διάφορα λόμπι συμφερόντων και σκοπιμοτήτων, που υπαγορεύουν πολιτικές. Δεν είμαστε βέβαιοι εάν η Ελλάδα έχει αναπτύξει τέτοιου είδους δεξιότητες εκεί, όχι μόνον τώρα, αλλά ανέκαθεν.
Η «γύμνια» μας σε αυτό το επίπεδο φάνηκε έντονα τα τελευταία πέντε χρόνια. Η Ελλάδα κατασυκοφαντήθηκε και χαρακτηρίσθηκε «κακός μαθητής» σε ό,τι έχει να κάνει με τις υποχρεώσεις της στην ευρωπαϊκή οικογένεια. Λοιδορήθηκε όσο καμία άλλη χώρα, αντιμετωπίσθηκε ως το μέλος που θέλει μόνον να εισπράττει, να επωφελείται, να κερδίζει, χωρίς να πληρώνει το λογαριασμό. Δεν κάναμε καμία προσπάθεια να αλλάξουμε αυτήν την εικόνα. Την αποδεχθήκαμε σιωπηλά, δεν αρθρώσαμε καμία φωνή διαμαρτυρίας, δεν αγωνισθήκαμε να πείσουμε για το αντίθετο. Παγιώθηκε, συνεπώς, η διαταραχή της εμπιστοσύνης τόσο από, όσο και προς τους εταίρους μας