Ωστόσο, η εταιρεία προχωρά ακόμη περισσότερο, καθώς ξεκινά μία διπλή συνεργασία με το ArtCenter College of Design στην Καλιφόρνια και το Κολλέγιο Δημιουργικών Σπουδών στο Μίσιγκαν, όπου μαζί με φοιτητές σχεδιασμού από το Ντιτρόιτ και το Λος Άντζελες θα σχεδιάζουν προτάσεις και ιδέες μέχρι και τον ερχόμενο Μάιο, προσφέροντας παράλληλα στα κολέγια ανεκτίμητες γνώσεις σχετικά με την εταιρική κουλτούρα και τον σχεδιασμό.
Με επικεφαλής τον Alfonso Albaisa, ανώτερο αντιπρόεδρο παγκόσμιου σχεδιασμού της Nissan και τον Karim Habib, εκτελεστικό διευθυντή σχεδιασμού της Infiniti, το πρόγραμμα θα δημιουργήσει μία ευκαιρία για αλληλεπίδραση με την επόμενη γενιά σχεδιαστών στην αυτοκινητοβιομηχανία, καθώς θα εργάζονται για τη δημιουργία της αισθητικής ενός μελλοντικού SUV.
Παράλληλα, δύο σπουδαστές, που θα επιλεγούν από τους Albaisa και Habib το Μάιο, θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν πρακτική άσκηση στο παγκόσμιο κέντρο σχεδιασμού της Infiniti στην Kanagawa της Ιαπωνίας.