Το γεγονός ότι η κατασκευή της μεγάλης ηλεκτρικής διασύνδεσης της Κρήτης με το ηπειρωτικό σύστημα, μπήκε στη γραμμή της αφετηρίας είναι από μόνο του, ένα μεγάλο ιστορικό γεγονός. Ύστερα από δύο δεκαετίες ήξεις-αφήξεις, γραφειοκρατικών εμποδίων και πολιτικής απροθυμίας, το μεγάλο ταξίδι που ξεκίνησε ο ΑΔΜΗΕ το 2017, έφθασε στο τέλος του. Χρειάστηκαν να δοθούν σκληρές μάχες τόσο στο εσωτερικό της χώρας, όσο και σε ευρωπαϊκό επίπεδο, από τον Διαχειριστή, την προηγούμενη αλλά και τη νυν ηγεσία του ΥΠΕΝ, για να μπορούμε σήμερα να μιλάμε με βεβαιότητα, ότι ένα από τα πλέον εμβληματικά έργα στην Ελλάδα, θα υλοποιηθεί, και μάλιστα, δίχως άλλες καθυστερήσεις.
Ολόκληρο το κείμενο εδώ, στη στήλη Σχόλιο.