και δίνει στους χρήστες τη δυνατότητα να αναρτήσουν παρατηρήσεις από φυτά ή ζώα που συναντούν στην Ελλάδα αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του πλανήτη προκειμένου να τα ταυτοποιήσουν, να μάθουν περισσότερες πληροφορίες για αυτά, να διατηρήσουν το δικό τους αρχείο με παρατηρήσεις αλλά και να τις μοιραστούν μαζί με άλλους φυσιολάτρες.
Σύμφωνα με ανακοίνωση της iSea, «κάθε παρατήρηση που αναρτάται μπορεί να επικυρωθεί από την κοινότητα χρηστών του iNaturalist, δημιουργώντας με αυτό τον τρόπο ανοιχτά δεδομένα μεγάλης αξίας για τη μελέτη της βιοποικιλότητας και καθιστώντας το iNaturalistGR ως ένα ιδιαίτερα χρήσιμο εργαλείο και για τους ερευνητές».
Όπως τονίζεται σχετικά, «στόχος του iNaturalistGR είναι η αύξηση της κατανόησης και του ενδιαφέροντος των πολιτών για τη βιοποικιλότητα, τη φυσική ιστορία και το περιβάλλον της Ελλάδας». Επιπλέον, αποσκοπεί και στη δημιουργία μιας υψηλού επιπέδου βάσης δεδομένων βιοποικιλότητας, η οποία θα είναι χρήσιμη για τους επιστήμονες που εργάζονται για τη διατήρηση και την προστασία της τοπικής βιοποικιλότητας στη χώρα μας.