για την περισυλλογή τους στη συνέχεια και με τη συνεργασία όλων των φορέων, οδηγούνται σε εξειδικευμένο χώρο ανακύκλωσης στην Αθήνα.
«Είναι η τρίτη φορά που κάνουμε περισυλλογή και αναμένουμε η ενέργεια αυτή να γίνεται δύο φορές τον χρόνο, υπολογίζοντας βέβαια και το μέγεθος της παραγωγής των καλλιεργητών», εξήγησε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο Νίκος Δούμπας από την iSea.
Μέλη της περιβαλλοντικής οργάνωσης σχεδιάζουν να οριοθετήσουν τον χώρο και να βάλουν πινακίδες, όπου θα αναφέρεται ότι πρόκειται για σημείο εναπόθεσης διχτυών μυδοκαλλιέργειας προκειμένου να μην πετιούνται σε κάδους και καταλήγουν σε ΧΥΤΑ.
Η δράση περισυλλογής και ανακύκλωσης εντάσσεται στο πλαίσιο του προγράμματος Plastic Busters MPAs με την υποστήριξη του ΜΙΟ-ECSDE.