Το Πρόγραμμα είναι προσαρμοσμένο στα αιτήματα και τις προσδοκίες της αγοράς και στενά συνδεδεμένο με ενεργειακούς φορείς, επιχειρήσεις και διεθνείς οργανισμούς. Προβλέπεται η χορήγηση σημαντικού αριθμού υποτροφιών, με την ευγενική υποστήριξη ηγετικών επιχειρήσεων και φορέων και, όπως κάθε χρόνο, με την επιφύλαξη των περιορισμών μετακίνησης, εκπαιδευτικές επισκέψεις σε σημαντικά κέντρα λήψη αποφάσεων και ενεργειακών εξελίξεων στην Ελλάδα και το εξωτερικό (Abu Dhabi, Νέα Υόρκη, Chicago κλπ.). Οι αιτήσεις, για περιορισμένo αριθμό θέσεων γίνονται δεκτές σε ειδικό έντυπο το οποίο διατίθεται από τo Τμήμα Γραμματεία του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς ([email protected], τηλ: 210 414 2716, -2394, -2196, ) ή στον διαδικτυακό τόπο του Μεταπτυχιακού https://www.des.unipi.gr/el/msc/ma-energy
Ο Διευθυντής του Μεταπτυχιακού
Καθηγητής Νικόλαος Φαραντούρης
Ευρωπαϊκή Έδρα Jean Monnet