όπως η μη σύναψη διμερών συμβολαίων λόγω απροθυμίας των καθετοποιημένων παραγωγών, ελλείψει ανταγωνισμού, σε συνδυασμό με την υποχρεωτική μεταφορά (pass through) των τιμών της χονδρεμπορικής αγοράς στα τιμολόγια των καταναλωτών, η αγορά μας δεν θα θυμίζει λειτουργία ευνομούμενης ευρωπαϊκής αγοράς.
Έχουμε σε όλους τους τόνους εκφράσει τον προβληματισμό μας εάν υπάρχει πραγματικός έλεγχος των τιμών στη χονδρεμπορική αγορά και έχουμε ασκήσει κριτική γιατί καθυστερούν σημαντικά οι αναγγελθείσες μεταρρυθμίσεις στην αγορά. Ας κάνουμε πρώτα τα αυτονόητα...».