Το κατώτατο όριο θα ορίζεται στο επίπεδο της ονομαστικής αξίας, επομένως δεν θα υπάρχει το πρόβλημα τεχνικής μορφής που ανέκυψε στην προηγούμενη περίπτωση με τα 5 ευρώ και θα καλύπτει μέχρι και το 10% του μετοχικού κεφαλαίου.
Εκτιμάται ότι η επαναγορά θα λειτουργήσει ως ασπίδα προστασίας στην πιέση που δέχεται ο τίτλος της Επιχείρησης εξαιτίας της αβεβαιότητας που επικρατεί τους τελευταίους μήνες στην αγορά ενέργειας.