Σκοπός του προγράμματος είναι η χρηματοδότηση δράσεων για την προστασία, αναβάθμιση και αποκατάσταση του περιβάλλοντος, για την εξισορρόπηση της επιβάρυνσης που προκαλείται από τη διατήρηση αυθαίρετων κατασκευών και αλλαγών χρήσης καθώς και η χρηματοδότηση παρεμβάσεων με στόχο την αναβάθμιση και ολοκληρωμένη ανάπτυξη των πόλεων με ταυτόχρονη επίτευξη οικονομικών, κοινωνικών και περιβαλλοντικών στόχων.
Σε ότι αφορά στα νέα έργα, ο ειδικότερος καθορισμός του αντικειμένου και των επιλέξιμων προς χρηματοδότηση δράσεων, ο προσδιορισμός των δικαιούχων, η κατά περίπτωση έκδοση πρόσκλησης υποβολής προτάσεων, η διαδικασία και οι όροι υποβολής των σχετικών προτάσεων στο Πράσινο Ταμείο, κ.λπ. θα καθορίζονται με αποφάσεις του Διοικητικού Συμβουλίου του Πράσινου Ταμείου.
Η διάρκεια του προγράμματος εκτείνεται στο ημερολογιακό έτος 2023 και το πεδίο εφαρμογής του αποτελεί το σύνολο της ελληνικής επικράτειας.