• Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευση - Αποχέτευσης Κοζάνης
• Δημοτική Επιχείρηση Τηλεθάρμανσης Πτολεμαϊδας
• Δημοτική Επιχείρηση Τηλεθάρμανσης Αμύνταιου.
Η δράση, προϋπολογισμού 110 εκ. ευρώ, δίνει λύση σε ένα πολύ σημαντικό ζήτημα της Δυτικής Μακεδονίας και αφορά:
α) στην κατασκευή των αγωγών διασύνδεσης της εγκατάστασης τηλεθέρμανσης Κοζάνης με το ενιαίο σύστημα τηλεθερμάνσεων εντός του ΑΗΣ/ΔΕΗ Καρδιάς, κατασκευή νέου αντλιοστασίου στον ΑΗΣ Καρδιάς και διασύνδεση με τις μονάδες παραγωγής θερμικής ενέργειας ΣΗΘΥΑ, μετασκευές αντλιοστασίων τηλεθέρμανσης, αναβάθμιση του υφιστάμενου λεβητοστασίου αιχμής/εφεδρείας και λοιπές συνοδευτικές εγκαταστάσεις.
β) Λοιπά έργα κατασκευής ή εκσυγχρονισμού δικτύων τηλεθέρμανσης και τηλεψύξης για τη βελτίωση της ενεργειακής αποδοτικότητάς τους, καθώς και κατασκευή - αναβάθμιση υποδομών συμπαραγωγής υψηλής απόδοσης, τηλεθέρμανσης και τηλεψύξης, με στόχο την ασφάλεια εφοδιασμού των σχετικών συστημάτων σε άλλες περιοχές.
Στις επιλέξιμες ενέργειες της πρόσκλησης περιλαμβάνονται:
• Αγωγοί Μεταφοράς και διασύνδεσης - Δίκτυα Διανομής - Αντλιοστάσια ή και μετασκευές αντλιοστασίων και συνοδευτικές τους εγκαταστάσεις.
• Προμήθεια και εγκατάσταση συστημάτων αυτοματισμού
• Κατασκευή διάταξης μονάδας επεξεργασίας και παραγωγής αφαλατωμένου νερού ή /και έργου λήψης αυτού από την υπό ανέγερση νέας μονάδας 5 της ΔΕΗ ΑΕ για την πλήρωση του συστήματος αγωγών μεταφοράς και διανομής τηλεθέρμανσης.
• Μετασκευές Δ.Ε.Η
• Συνδέσεις με Δίκτυα Κοινής Ωφελείας και διευθέτηση οδέυσεων Ο.Κ.Ω
• Υπηρεσίες Τεχνικού Συμβούλου μέγιστου π/υ 30.000 ευρώ
• Αρχαιολογικές και σωστικές εργασίες (εφόσον απαιτούνται)
• Απαλλοτριώσεις - Δουλείες - Αγορές Οικοπέδων