Ο κ. Παπαλεξόπουλος απάντησε στην ανοιχτή επιστολή της κ. Τσέτη με επιστολή που κοινοποίησε και στα μέλη του ΣΕΒ, επισημαίνοντας ότι το Δ.Σ. εμμένει στη θέση του για συμμετοχή μόνο με φυσική παρουσία ή εξουσιοδότηση. Η απόφαση, σύμφωνα με τον κ. Παπαλεξόπουλο, είναι σύμφωνη με το καταστατικό του Συνδέσμου, αλλά και πέραν αυτού επιλέχθηκε γιατί κύριο μέλημα όλων είναι να διασφαλισθεί το αδιάβλητο της διαδικασίας. Για την κ. Τσέτη, όπως η ίδια σημειώνει σε σχετική ανακοίνωσή της, η απαντητική επιστολή του κ. Παπαλεξόπουλου αφήνει αναπάντητο το βασικό ερώτημα σχετικά με την υποχρέωση της φυσικής παρουσίας, τη στιγμή που το καταστατικό «δίνει τη δυνατότητα της ηλεκτρονικής ψηφοφορίας».
(από την εφημερίδα «ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ»)