Τετ, 20 Οκτωβρίου 2010 - 06:21
Οι περισσότεροι έχουμε ονειρευτεί να ταξιδέψουμε στο Διάστημα, να δούμε τα άστρα και τους πλανήτες «από κοντά», να νιώσουμε το δέος του άγνωστου. Πώς είναι όμως να βρεθεί κανείς στ’ αλήθεια να αιωρείται στο παγωμένο κενό και στη μοναξιά της απόλυτης σιωπής, κλείνοντας τον γαλάζιο πλανήτη μας και ό,τι ώς τώρα αποκαλούσε «ζωή» σε ένα μόνο βλέμμα; Πριν από λίγες ημέρες ο Γάλλος αστροναύτης Philippe Perrin βρέθηκε στην Αθήνα, προσκεκλημένος από το Γαλλικό Ινστιτούτο και το Κέντρο Ερευνών, Αστρονομίας και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών της Ακαδημίας Αθηνών, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Εβδομάδας Διαστήματος.