Σαβ, 8 Αυγούστου 2020 - 10:32
Η νομενκλατούρα της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα τα τελευταία 25 χρόνια, δηλαδή από τον Σημίτη και μετά, πάσχουσα η ίδια από ένα φοβικό σύνδρομο, έχει βαλθεί να ποτίσει κάθε γωνιά της ελληνικής κοινωνίας με ηττοπάθεια. Χρησιμοποιεί το ανθρώπινο χαρακτηριστικό της δημιουργίας αφηγημάτων με αφανείς δρώντες, ώστε να χρεώνει κινήσεις άλλων κρατών, πχ της Τουρκίας, σε τρίτες δυνάμεις, κατά πολύ υπέρτερές της.