Για την πρωτοβουλία θα μιλήσουν ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ και Δήμαρχος Τρικκαίων, Δημήτρης Παπαστεργίου, η Γενική Διευθύντρια Οργανωσιακής Ανάπτυξης και Επικοινωνίας της METRO, Δήμητρα Δασκαλάκη και ο Διευθυντής Ανάπτυξης του οργανισμού Πόλεις για Ποδήλατα, Σπύρος Παπαγεωργίου.
Παράλληλα, ο καθηγητής Στράτος Παπαδημητρίου θα παρουσιάσει τα αποτελέσματα της έρευνας «Το προφίλ του Έλληνα χρήστη ποδηλάτου» που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πειραιά.