που έχουν άμεση σχέση με την ΑΟΖ και τον καθορισμό των χωρικών υδάτων. Αυτό που κάνει, όμως, εντύπωση είναι ότι η κυβέρνηση προσπαθεί να επιβάλει μια υπέρ φιλόδοξη περιβαλλοντική ατζέντα - θέλοντας να καταστήσει το Ελληνικό αρχιπέλαγος «τα Galapagos της Μεσογείου» - χωρίς προηγουμένως να έχει κάνει τα βασικά.
Που δεν είναι άλλα από την ολοκλήρωση του θαλάσσιου χωροταξικού σχεδιασμού, όπως απαιτεί σχετική οδηγία της ΕΕ και την υποβολή των συντεταγμένων στην αρμόδιο υπηρεσία της Κομισιόν (εδώ) - πράγμα που θα βοηθούσε στον καθορισμό της ΑΟΖ και μάλιστα με ευρωπαϊκή βούλα.
(Ολόκληρο το άρθρο στη στήλη Σχόλιο)