Ο κύριος Παπαγιάνναρος πληροί τις προϋποθέσεις του υφιστάμενου νομοθετικού πλαισίου (Ν. 4706/2020), ήτοι είναι πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης υπάλληλος, έχει λειτουργική και προσωπική ανεξαρτησία και αντικειμενικότητα, δεν είναι μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου ή μέλος με δικαίωμα ψήφου σε επιτροπές διαρκούς χαρακτήρα της Εταιρίας, δεν έχει στενούς δεσμούς με οιονδήποτε κατέχει μία από τις παραπάνω ιδιότητες στην Εταιρία ή σε Εταιρία του Ομίλου, ενώ διαθέτει κατάλληλες γνώσεις και σχετική επαγγελματική εμπειρία για τη θέση αυτή.
Ειδικότερα ο κύριος Παπαγιάνναρος είναι απόφοιτος του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου στα Πληροφοριακά & Επικοινωνιακά Συστήματα από την Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Αιγαίου. O κος Παπαγιάνναρος έχει εργασιακή εμπειρία σε θέσεις Εσωτερικού Ελέγχου Επιχειρήσεων, με τα τελευταία δύο χρόνια να εργάζεται ως εσωτερικός ελεγκτής Ομίλου, εισηγμένης στο Χρηματιστήριο Αθηνών εταιρίας πληροφορικής.