Δευ, 6 Απριλίου 2020 - 10:53
Μπορεί να μην γνωρίζουμε πότε ακριβώς θα περάσει η πανδημία του κορωνοϊού και θα μπορέσουμε να επιστρέψουμε στην κανονικότητα, αλλά αυτό όμως που αρχίζει να γίνεται αντιληπτό είναι ότι η επόμενη ημέρα δεν θα είναι η ίδια για πάρα πολλά πράγματα. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα στην ενέργεια, που αποτελεί κατά κάποιο τρόπο την ραχοκοκαλιά κάθε οικονομίας. Η νέα κατάσταση περιορισμένης κυκλοφορίας, κοινωνικής αποστασιοποίησης και εργασιακής αδράνειας έχει αλλάξει τα βασικά χαρακτηριστικά λειτουργίας του ενεργειακού συστήματος παγκοσμίως και ασφαλώς και στην χώρα μας. Τίποτα δεν είναι όπως πριν αφού έχει διαταραχθεί η βασική σχέση προσφοράς-ζήτησης ενώ η επερχόμενη τεραστίου μεγέθους παγκόσμια οικονομική ύφεση (μερικοί την τοποθετούν στο -5,0% σε ετήσια βάση και άρα πολύ μεγαλύτερη από αυτήν του 2008) θα την επηρεάσει ακόμα περισσότερο.