Δευ, 27 Μαΐου 2024 - 10:50
Σαν να μπερδεύεται λίγο η υπόθεση της ενεργειακής μετάβασης. Και αυτό είτε επειδή η έννοια είναι "κούφια" εσωτερικά, είτε επειδή εκείνος που την εμπνεύστηκε και διαπότισε με αυτή τη θεωρία τις κοινωνίες της Δύσης, έπρεπε να χρησιμοποιήσει τελικά, μια άλλη έκφραση που να αποδίδει πιο πιστά την ουσία των δράσεων που έχουν αναληφθεί για το net zero. Αυτή η φράση είναι: ο μετασχηματισμός του ενεργειακού μείγματος.