Τετ, 31 Αυγούστου 2022 - 15:56
Η εξοικονόμηση ενέργειας αποτελεί, πλέον, επιτακτική ανάγκη για τους δήμους σε όλη την Ελλάδα εν όψει του επερχόμενου χειμώνα, καθώς το κόστος του ηλεκτρικού ρεύματος και της ενέργειας, γενικότερα, έχει εκτιναχθεί στα ύψη. Όπως, εξάλλου, τόνισε πρόσφατα ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ, δήμαρχος Τρικκαίων Δημήτρης Παπαστεργίου, σε συνεδρίαση του ΔΣ της Ένωσης, «ξεκάθαρα, δεν βγαίνει η εξίσωση με τίποτα, ούτε στους Δήμους, ούτε στις ΔΕΥΑ». Πάντως, ήδη πριν την κρίση, αρκετοί δήμοι σε ολόκληρη τη χώρα ακολουθούν στρατηγικές μείωσης του ενεργειακού κόστους, οι οποίες και αναμένεται να διευρυνθούν