Δευ, 17 Νοεμβρίου 2014 - 13:17
Από κεκτημένη ταχύτητα διεξάγεται στην Αθήνα στις 5 και 6 Δεκεμβρίου το Ανώτατο Συμβούλιο Συνεργασίας Ελλάδας-Τουρκίας. Μετά την περυσινή αναβολή, λόγω φόρτου εργασίας εν όψει προεδρίας της ΕΕ, η σημερινή ελληνική κυβέρνηση, εγκλωβισμένη σε έναν θεσμό που της κληροδότησε η κυβέρνηση Παπανδρέου, θα αναγκαστεί εφέτος να υποδεχθεί τον Αχμέτ Νταβούτογλου, διάδοχο του Ερντογάν στην πρωθυπουργία, με το «Μπαρμπαρός» να κόβει βόλτες στην ΑΟΖ της Κυπριακής Δημοκρατίας και τουρκικά πολεμικά να έχουν, μόλις πριν λίγες ημέρες, φτάσει μέχρι την Κέα.
Τι έχει να κερδίσει η ελληνική πλευρά από μια τέτοια συνάντηση και, μάλιστα, στην παρούσα συγκυρία; Τίποτε το ουσιαστικό και, απλώς, προβάλλεται ως επιχείρημα η πιθανή κλιμάκωση της έντασης που θα προκύψει από την αναβολή της. Εκφράζεται ο φόβος πως η Άγκυρα θα βρει την πρόφαση να προκαλέσει ακόμη και «θερμό επεισόδιο» με την πρόφαση πως είναι η Αθήνα που επιθυμεί διάρρηξη των σχέσεων