Παρ, 26 Σεπτεμβρίου 2014 - 11:44
Σε επικοινωνιακό τουλάχιστον επίπεδο, ο πρωθυπουργός πήρε δημόσια το μάξιμουμ από τη συνάντησή του με την Αγκελα Μέρκελ. Οποιος περίμενε ότι η Γερμανίδα καγκελάριος θα μπορούσε να δεσμευτεί μπροστά σε κάμερες και δημοσιογράφους με υποσχέσεις στήριξης της κυβέρνησης και της Ελλάδας χωρίς όρους, σημαίνει ότι περπατάει στα σύννεφα και δεν έχει ιδέα από πολιτικές συμπεριφορές, διαδικασίες, ισορροπίες, πιέσεις και στόχους, ιδιαίτερα στο πλαίσιο της Ευρωζώνης. Το γεγονός ότι η Α. Μέρκελ αναφέρθηκε σε «μόνον επιτυχίες», «ευχάριστες εξελίξεις που πρέπει να επιβεβαιωθούν», δίνοντας παράλληλα τα εύσημα στον Α. Σαμαρά γιατί «κυβερνά με αποφασιστικότητα», αλλά και υπόσχεση ότι «θα κάνουμε (η Γερμανία) ό,τι μπορούμε να στηρίξουμε περαιτέρω τη χώρα (Ελλάδα)», δείχνει μία θετική διάθεση. Ας αρκεστούμε σε αυτό προς το παρόν