Πεμ, 7 Απριλίου 2022 - 10:14
Ασφαλώς ζούμε σε καιρούς «ταχείας ανόδου του γενικού επιπέδου των τιμών», κοινώς Πληθωρισμού. Ο τιμάριθμος καταναλωτού που μετρά τον πληθωρισμό στην Αμερική ήταν 7,9% τον προηγούμενο μήνα, στην Ευρώπη 7,7%, στην Ελβετία 2,5% και στην Ελλάδα 8%. Αλλά γιατί οι τιμές ανέρχονται αλλού γρήγορα κι’ ασταμάτητα και σε άλλες χώρες βραδύτερα και περιορισμένα; Η κρατούσα «άποψις» (Άδωνις Γεωργιάδης, υπουργός Ανάπτυξης) πταίει ο «εισαγόμενος πληθωρισμός», δηλαδή