Παρ, 15 Ιουλίου 2011 - 09:32
Πριν από λίγες μέρες δημοσιεύθηκε το νομοσχέδιο για την οργάνωση της ανώτατης παιδείας. Οι αλλαγές που προτείνονται είναι πολλές και οι περισσότερες από τις οποίες, εάν εφαρμοστούν σωστά, πράγματι θα λύσουν πολλά από τα χρονίζοντα προβλήματα της ανώτατης παιδείας.
Στο σημερινό άρθρο θα σταθώ σε μια από τις πιο σημαντικές προτεινόμενες αλλαγές, την εισαγωγή του Συμβουλίου Διοίκησης, που, κατά τη γνώμη μου, χρήζει ριζικής τροποποίησης πριν οριστικοποιηθεί, για να μην καταλήξει απλά ως άλλος ένας «ελληνοποιημένος» θεσμός