Τρι, 10 Δεκεμβρίου 2013 - 08:31
Η ηλεκτρική αγορά νοσεί βαριά. Βρίσκεται σε «μονάδα εντατικής θεραπείας», υποστηριζόμενη με σωληνάκια, δηλαδή, διοικητικά ρυθμιζόμενες χρεώσεις, με τον ανταγωνισμό να απουσιάζει πλήρως, τους καταναλωτές να είναι εντελώς ανοχύρωτοι, με καμία δυνατότητα εναλλακτικής επιλογής προμηθευτού και τη βιωσιμότητα της βιομηχανίας να πιέζεται ασφυκτικά εξαιτίας του υψηλού κόστους ενέργειας. Ο Ρυθμιστής έχει περιορισμένη δυνατότητα παρέμβασης, καθώς οι αποφάσεις εξακολουθούν να υποδεικνύονται κεντρικά. Το σκεπτικό πάνω στο οποίο βασίσθηκε η απελευθέρωση της ελληνικής αγοράς, να είναι αυτορυθμιζόμενη, έχει ακυρωθεί εν τοις πράγμασι