Τετ, 28 Αυγούστου 2013 - 15:21
Συχνά τίθεται, εντός και εκτός Ελλάδας, το δίλημμα: λιτότητα ή ανάπτυξη. Ας δούμε εάν το δίλημμα αυτό είναι υπαρκτό και σε ποιόν βαθμό, ξεκινώντας με την αποσαφήνιση των όρων. Η «λιτότητα» είναι, κατ’ αρχάς, η ιδιότητα του λιτού, δηλαδή του έχοντος μόνο τα απολύτως απαραίτητα, χωρίς οποιαδήποτε πολυτέλεια, του απλού και απέριττου. Στην οικονομία, όμως, λιτότητα σημαίνει την οικονομική εκείνη πολιτική που περιορίζει τις ανάγκες και τις δαπάνες του κράτους (με σκοπό την επίτευξη ισοσκελισμένου προϋπολογισμού και την ανάκαμψη της οικονομίας).