Τρι, 28 Ιουνίου 2011 - 08:14
Πριν από ένα χρόνο ίσως κάποιοι να πίστευαν στην ελληνική εξαίρεση, στη παθογένεια της χώρας μας που από μόνη της -παρά το γεγονός ότι αποτελεί το 2,5% του ΑΕΠ της Ευρωζώνης- παρουσιαζόταν ως η θρυαλλίδα μιας συνολικής αποσταθεροποίησης της ΟΝΕ και της Ευρωπαϊκής Ενωσης.
Σήμερα, η υπεραπλουστευτική και λαϊκίστικη αυτή προσέγγιση επιβιώνει μόνον σε εξώφυλλα και πρωτοσέλιδους τίτλους, καθώς η πλειονότητα των αναλύσεων, προσεγγίσεων και δηλώσεων υπογραμμίζει ότι η συζήτηση-διαμάχη για τα δεύτερο πακέτο βοήθειας προς την Ελλάδα είναι η αφορμή για έναν συνολικό προβληματισμό γύρω από την πολιτική στήριξης των αδύναμων κρίκων της ΟΝΕ, η οποία όχι μόνον δεν απέτρεψε την κρίση δανεισμού στην Ιρλανδία και την Πορτογαλία, αλλά απειλεί σήμερα με συνολική αποσταθεροποίηση της Ευρωζώνη