Πεμ, 16 Δεκεμβρίου 2010 - 08:15
Υπάρχει ένα παράδοξο με τις χωματερές. Στην Κερατέα διαμαρτύρονται επειδή θα γίνει στην περιοχή ένας κυριλέ σκουπιδότοπος. Ουδέποτε είδαμε όμως διαμαρτυρία, στην Αττική ή αλλού, για τις ανεξέλεγκτες χωματερές, ανοιχτού τύπου, αυτές που όταν φυσάει το βοριαδάκι τα μισά σκουπίδια γίνονται χαρταετοί. Σε 250 σημεία αυτή τη στιγμή κάποιο απορριμματοφόρο αδειάζει την κοιλιά του, ρίχνοντας στο χώμα όλα τα ζουμιά, πετώντας ανάκατα τα πλαστικά, τα γυαλιά, τα χαρτιά. Σε 250 σημεία αυτά τα σκουπίδια μένουν ξεσκέπαστα με την ελπίδα κάποια στιγμή να πολτοποιηθούν από τη βροχή ή να γίνουν τοξικά αποκαΐδια με την εντολή κάποιου βλαχοδήμαρχου, που αυτά ξέρει, αυτά κάνει.