Παρ, 31 Δεκεμβρίου 2010 - 08:42
Σε λίγες ώρες το 2010 θα γίνει ιστορία. Θα καταγραφεί ως ένα από τα πιο δύσκολα χρόνια για την Ελλάδα, το Έτος του ΔΝΤ, του Μνημονίου, της ανατροπής του εφησυχασμού μας και της αγωνίας για το μέλλον μας. Τα δύσκολα είναι μπροστά μας, παρά τα ψήγματα αισιοδοξίας που επιμένουν να μας χαρακτηρίζουν. Οι αυτοδιοικητικές εκλογές, τον περασμένο Νοέμβριο, μπορεί να λειτούργησαν σαν ένα τράτο χρόνου, για τη λήψη των ριζοσπαστικών μέτρων που υποδεικνύουν σταθερά οι δανειστές μας, αλλά πλέον τώρα δεν έχουμε καμία δικαιολογία απέναντι τους, για να προχωρήσουμε σε όλες εκείνες τις κρίσιμες αποφάσεις, που θα δώσουν σήματα εμπιστοσύνης στις αγορές και θα συμβάλουν στην ανάσταση της ελληνικής οικονομίας