Τετ, 10 Σεπτεμβρίου 2014 - 08:11
Κάποιος ας προστατέψει τον Πρωθυπουργό. Ο οποίος φαίνεται ότι είναι εντελώς αποκομμένος από την πραγματικότητα, τα προβλήματα που υπάρχουν, τους κινδύνους που ελλοχεύουν, την αγανάκτηση που μεγαλώνει, την απελπισία που υποβόσκει.
Όσα εξήγγειλε στη ΔΕΘ, αλλά και αυτά που υποσχέθηκε, μαζί με τις διαβεβαιώσεις περί ανάκαμψης και ανάπτυξης, αυτή τη φορά δεν δέχθηκαν μόνον τα πυρά της αντιπολίτευσης. Η δυσμενής κριτική προέρχεται από τους ίδιους τους ανθρώπους της αγοράς, όσοι αποφάσισαν και δημοσιοποίησαν τις θέσεις τους, αλλά και από αυτούς που τα συζητούν πλέον πίσω από κλειστές πόρτες, σηκώνοντας κυριολεκτικά τα χέρια στο αδιέξοδο που διαφαίνεται. Δύο πράγματα συμβαίνουν. Ή οι σύμβουλοι του κ. Πρωθυπουργού δεν τον ενημερώνουν σφαιρικά και ρεαλιστικά, οπότε διαμορφώνει μία άποψη του «έξω» κόσμου εντελώς στρεβλή και πλαστή, ή ο πανικός από την εκλογολογία έχει ως αποτέλεσμα να εκτοξεύονται πομφόλυγες κι όποιον αγγίξουν