Παρ, 22 Φεβρουαρίου 2008 - 01:25
Οσα χρόνια και αν περάσουν, ο επαρχιωτισμός της ελληνικής τηλεόρασης δεν πάει κάτω με τίποτα. Τελευταίο, χειροπιαστό, παράδειγμα η απίστευτη τηλεοπτική υπερβολή με αφορμή την όντως σφοδρή κακοκαιρία στην Αττική. Η κινδυνολογία και ο κιτρινισμός κυριάρχησαν για μία ακόμη φορά. Αυτό, όμως, που ξεχωρίζει είναι τα –σχεδόν– μονοθεματικά δελτία. Την Κυριακή είχαμε δύο πολύ σημαντικά γεγονότα: την ανεξαρτησία του Κοσσυφοπεδίου και τις εκλογές στην Κύπρο. Η ελληνική τηλεόραση, η οποία είχε δώσει ρεσιτάλ υπερβολικής ενασχόλησης και για το Κόσοβο και για το Σχέδιο Ανάν, αφιέρωσε περίπου δύο λεπτά στα δελτία της Κυριακής γι’ αυτές τις εξελίξεις. Είχαν προηγηθεί βλέπετε 40 και κάτι λεπτά με συνδέσεις με το τελευταίο χωριό της Εύβοιας. Αυτού του τύπου τα δελτία δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο!