Τρι, 2 Ιουνίου 2009 - 19:19
Όπως έχουμε κατ’ επανάληψη αναφέρει μέσα από την στήλη, οι δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας στη χώρα μας είναι πραγματικά τεράστιες, αφού καθ’ έξιν είμαστε ενεργειακά σπάταλοι και αδιάφοροι τόσο στις καθημερινές μας συνήθειες (π.χ. επιλογή και τρόποι χρήσης μεταφορικού μέσου) όσο και στον μεσο-μακροπρόθεσμο σχεδιασμό μας (π.χ. κατασκευή σπιτιού, οργάνωση χώρου εργασίας).
Εάν εξαιρέσουμε τους δύο κύριους ενεργοβόρους τομείς της οικονομίας μας, δηλαδή τις μεταφορές και την βιομηχανία, όπου ο μέσος πολίτης λίγη μόνο επιρροή μπορεί να έχει με τις επιλογές του, ο τομέας που μπορεί να επιδράσει ουσιαστικά με την συμπεριφορά του και τις καταναλωτικές του συνήθειες είναι αυτός του οικιακού και εμπορικού τομέα και μάλιστα σε ό,τι έχει σχέση με τα εντός και επηρεάζει το οικοδομικό κέλυφος