Δευ, 17 Μαρτίου 2008 - 06:34
Εδώ και μερικές ημέρες έχει ξεκινήσει μια μεγάλη διαφημιστική καμπάνια της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας (ΡΑΕ) με στόχο την ενημέρωση του ευρύ κοινού για την ύπαρξη και το ρόλο της Ρυθμιστικής αυτής Αρχής. Πέρα από τα προφανή περί ΡΑΕ και του εποπτικού της ρόλου στις αγορές ηλεκτρικής ενέργειας και φυσικού αερίου η διαφήμιση επεκτείνεται και σε άλλα ευαίσθητα, ιδιαίτερα αυτήν την εποχή, θέματα όπως τα περί «ικανοποίησης των ενεργειακών αναγκών όλων των καταναλωτών» αλλά και της «εξασφάλισης επαρκούς υποδομής για την ενέργεια και την ασφάλεια εφοδιασμού της χώρας». «Στο πλαίσιο αυτό», καταλήγει το κείμενο της διαφήμισης, «προωθούνται η εξοικονόμηση ενέργειας, η ανάπτυξη νέων τεχνολογιών στην παραγωγή και σε δίκτυα και οι ΑΠΕ».