Τρι, 6 Δεκεμβρίου 2011 - 07:07
Οι πολιτικές δηλώσεις για εσωτερική κατανάλωση έχουν αναχθεί πλέον σε εθνικό σπορ. Άλλα λέγονται εντός, με στόχο βραχύβια πολιτικά οφέλη, και άλλα εκτός. Ευτυχώς, που η πληροφόρηση στην εποχή μας δεν έχει σύνορα, χάρη στο διαδίκτυο, και έτσι όποιος ενδιαφέρεται να έχει μια συνολική εικόνα θα πρέπει να ενημερώνεται και από ξένες πηγές ενημέρωσης.
Το πρόβλημα, βέβαια, με ανάλογες δηλώσεις δεν είναι ότι καταλήγουν σε ενέργειες επικοινωνιακού χαρακτήρα. Ως ένα βαθμό τις αντιλαμβανόμαστε. Αλλά, όταν επηρεάζουν τη βιωσιμότητα και την ανάπτυξη ενός κρίσιμου κλάδου για την εθνική οικονομία, ε, τότε είναι τουλάχιστον κατακριτέες και απορριπτέες