Δευ, 23 Ιανουαρίου 2012 - 12:05
Εδώ και ένα χρόνο περίπου, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει καταστήσει απολύτως σαφές στην Ελληνική Κυβέρνηση την ανάγκη για ένα άμεσο και αναίμακτο άνοιγμα της Ελληνικής αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, και μάλιστα έχει τονίσει το επείγον του όλου θέματος σε συνδυασμό με το Τρίτο Ενεργειακό Πακέτο που ισχύει από τον Μάρτιο εφέτος για όλες τις χώρες της Ε.Ε.
Η Ελληνική πλευρά, τόσο επί κυβερνήσεως Παπανδρέου, αλλά και τώρα επί Παπαδήμου, κατά τον προσφιλή και ανέμελο τρόπο της κρατικής διοίκησης, προσπαθεί να κερδίσει πολύτιμο χρόνο, δηλαδή να γίνουν οι εκλογές, να μην έχει λυθεί το θέμα και έτσι να το κληρονομήσει η επόμενη κυβέρνηση, ώστε ν’ αποφύγει αυτή το πικρό ποτήρι