Τρι, 7 Δεκεμβρίου 2010 - 08:12
Είμαστε, ως χώρα, ειδικοί στη δημιουργία αδιεξόδων. Δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι ενώ, κατά βάση, έχουμε τις λύσεις στα χέρια μας, είτε εθελοτυφλούμε, είτε δεν τολμάμε να…τολμήσουμε, είτε αφήνουμε τα πράγματα να ωριμάσουν από μόνα τους και όπου οδηγήσουν, είτε επικαλούμαστε ανύπαρκτους εχθρούς, είτε έχουμε κοντόφθαλμη οπτική, είτε, είτε….Μπορούμε να συμπληρώσουμε πολλές αιτιολογίες. Το θέμα όμως είναι ότι τα αδιέξοδα έχουν ένα κόστος. Δυσβάστακτο και επίπονο. Αντί να προλαμβάνουμε, μας αρέσει να πιστεύουμε ότι μπορούμε να θεραπεύσουμε εκ των υστέρων.