Τετ, 1 Οκτωβρίου 2008 - 14:59
Τα αρνητικά αποτελέσματα του Α΄ εξαμήνου, η καταβαράθρωση της μετοχής της και η κακή προοπτική για την κερδοφορία της ΔΕΗ το Β΄ εξάμηνο, δείχνουν την μία όψη του προβλήματος που αντιμετωπίζει σήμερα η μεγαλύτερη επιχείρηση, από πλευράς απασχολουμένων, της χώρας. Η άλλη όψη του προβλήματος, η οποία στην ουσία και ευθύνεται για την κακή οικονομική κατάσταση, είναι η λειτουργία της ΔΕΗ σ’ ένα ανταγωνιστικό πλαίσιο αγοράς την στιγμή που η ίδια, για διάφορους λόγους για τους οποίους δεν ευθύνεται πάντως η σημερινή διοίκηση, έχει παύσει προ πολλού να είναι ανταγωνιστική.