Παρ, 6 Αυγούστου 2010 - 09:02
Την πολιτική της στον αστερισμό των επερχόμενων, το Νοέμβριο, δημοτικών και νομαρχιακών εκλογών, φαίνεται να προσαρμόζει η κυβέρνηση. Ο κρίσιμος τομέας της ενέργειας παρέχει τον τελευταίο καιρό αρκετές ενδείξεις για μια τέτοια διαπίστωση. Πρώτα-πρώτα, η κυβέρνηση δείχνει να πανηγυρίζει γιατί κατάφερε να κερδίσει πολιτικό χρόνο ως το τέλος του έτους για τις αλλαγές στην αγορά ενέργειας, αποφεύγοντας σε αυτή τη φάση τις δύσκολες επιταγές της τρόϊκας, με πρώτη την πώληση μονάδων της ΔΕΗ.
Για άλλη μία φορά, η υπουργός ΠΕΚΑ Τίνα Μπιρμπίλη, μετά τη σύσκεψη, υπό τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θ. Πάγκαλο, την προηγούμενη Πέμπτη, είχε την ευκαιρία να επαναλάβει ότι «ΔΕΗ δεν πουλάμε»