Τρι, 25 Μαΐου 2010 - 10:10
Τα τελευταία χρόνια αυτό που συνέβαινε συστηματικά στην εγχώρια ενεργειακή αγορά ήταν να κρύβονται «κάτω από το χαλί» τα προβλήματα που συσσωρεύονταν. Η απελευθέρωση της αγοράς έμενε στα χαρτιά, η κεντρικά σχεδιαζόμενη πολιτική δεν αναλάμβανε το πολιτικό κόστος για τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις που υπαγόρευε η Ευρωπαϊκή Ένωση και όλοι, ΔΕΗ και ιδιώτες, μιλούσαν για στρεβλώσεις, έχοντας όμως ο καθένας διαφορετική εικόνα στο μυαλό του.
Μέχρι που ήρθαν η «τρόικα» του ΔΝΤ και η Ε.Ε. να υπαγορεύσουν με βίαιο τρόπο αλλαγές, οι οποίες, όπως δείχνουν τα πράγματα, αλλάζουν εντελώς το τοπίο. Με την υποψία, λοιπόν, αυτών των αλλαγών άνοιξε κυριολεκτικά «Ο ασκός του Αιόλου»